اگر شما نیاز به این دارید که در اینترنت امنیت داشته باشید، جایی که در آن آزادی ها زیاد باشد، بهتر است به استونی یا ایسلند سفر کنید.

گزارشی سالانه از آخرین رتبه بندی های “آزادی های اینترنتی” از دیدگاه نهاد “Freedom House” به وضعیت آزادی های اینترنتی و آزادی های شخصی می پردازد. این رتبه بندی ۶۵ کشور را شامل می شود که اکثریت قریب به اتفاق کاربران اینترنت در جهان را تشکیل می دهند. ایالات متحده جزء ۱۰ تای اول لیست هم نیست!، اما در سال گذشته باز هم امتیازی را از دست داد که نبود مقررات در اینترنت و کمبود در حوزه نظارت بخشی از آن است.

سال گذشته، ایالات متحده در رتبه بندی آزادی اینترنت جهانی، چیزی جز رتبه ۲۱ نصیبش نشد! بهتر است ۵ رتبه اول لیست کشور های برتر را بدانید. به ترتیب کشور های استونی، ایسلند، کانادا، آلمان و استرالیا. اما امسال رتبه ایالات متحده از ۲۱ به ۲۲ افزایش یافت – به دلیل لغو بی طرفی شبکه و تجدید قدرت مراکز جاسوسی اینترنتی ایالات متحده.

این گزارش همچنین به یک نگرانی جدی دیگر نیز اشاره کرد که آن وجود “محتوای غلط یا اخبار جعلی است.

این کاهش رتبه تک رقمی در رتبه بندی ممکن است در مقایسه با رقبای آخر جایگاه به نظر نرسد، یعنی کشور های ایران و چین و سوریه! اما همچنان بسیاری از مردم دنیا، ایالات متحده را به عنوان مظهر سخنرانی و بیان آزاد می شناسند.

در حال حاضر، رژیم های دیگری نیز وجود دارند که تحت پوشش مبارزه با اخبار جعلی، آزادی های اینترنتی را سرکوب می کنند. فیلیپین و قزاقستان هر دو نام خود را”خانه آزادی” گذاشته اند و تحت عنوان مبارزه با اخبار جعلی و اطلاعات نادرست، شروع به از بین بردن محتواهای اینترنتی و دیدگاه های افشاکننده کرده اند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید